17 września 2011

17 września 2011 spotkanie członków Oddziału ZSzP w Gdańsku w firmie TEHACO
 
17 września zostaliśmy zaproszeni przez Pana Tadeusza Hładkiego do firmy TEHACO, której Pan Tadeusz jest współwłaścicielem. Na spotkanie przybyło 18 osób.
Przywitał nas Właściciel przed ładnym, nowoczesnym budynkiem firmy. Po wstępnej prezentacji obecnych i kawie z pysznym ciastem udaliśmy się na wykład specjalisty zatrudnionego w firmie Tehaco – pana mgr inż. Ryszarda Dawida.
Oficjalnie zebranie otworzył Prezes Oddziału Andrzej Kopeć przypominając bolesną rocznicę sowieckiego najazdu na Polskę. Minutą ciszy uczciliśmy Polaków, w tym członków naszych rodzin, którzy stracili życie w wyniku tego najazdu.
Pan inż. Dawid przedstawił tło rozwoju energetyki odnawialnej na świecie.
Rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej w Polsce powodują, że wzrasta zainteresowanie nie tylko sposobami jej oszczędzania, ale także uruchamianiem własnych źródeł energii, przede wszystkim przydomowych wiatraków, kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych.
W r. 1982 została w 100% wyczerpana możliwość samooczyszczania się atmosfery z emitowanych zanieczyszczeń. Przyrost emisji jest szybki, bo w r.1999 było to już 120% w stosunku do możliwości samooczyszczania.
W r. 2006 moc zainstalowanych na świecie źródeł wynosiła 13, 5 TW (1012W), w r. 2050 potrzeby wyniosą 28-35 TW. Luka energetyczna w r. 2050 wyniesie 20 TW.
Dostępność obecnie wykorzystywanych źródeł energii wyczerpie się w przeciągu :
ropy naftowej – 40 lat gazu ziemnego – 60lat, węgla kamiennego – 220 lat, paliw jądrowych 60 – 220 lat
Tymczasem ze słońca otrzymujemy 170 000 TW energii, z czego do wykorzystania jest 600 TW. Oprócz tego możemy wykorzystać 2 – 4 TW energii wiatrowej, 12 TW energii geotermalnej, 5-7-7 TW biogazu, 0, 6 TW energii wodnej.
Obecnie na świecie pracują 442 reaktory atomowe, które dają 0, 37 TW energii (8% światowych potrzeb), 28 jest w budowie. Światowa produkcja energii elektrycznej przez baterie słoneczne wynosi 3, 7 GW, w r. 2007 w Niemczech wynosiła ona 1,1 GW. W Portugalii istnieje elektrownia słoneczna o mocy 11MW, 52000paneli, 60ha, w Niemczech na szerokości geograficznej Lublina, w Waldpolenz, elektrownia 40 MW.
Dla porównania moc elektrowni Bełchatów wynosi 4, 25 GW (4250MW)
W Polsce produkowane są moduły fotowoltaiczne w Bożym Polu (pow. Lębork) i w Kwidzyniu.
Na razie energia elektryczna otrzymana z energii słonecznej jest droższa niż z węgla kamiennego. Ale to się zmieni. Pojawiają się nowości, np. urządzenie obracające panele w stronę słońca, szyby ze strukturą fotowoltaiczną, moduły samoprzylepne, farba, jako ogniwo fotowoltaiczne.
16 – 25 m2 modułu fotowoltaicznego wystarcza na pokrycie potrzeb energetycznych domku jednorodzinnego.
Oferta TEHACO obejmuje trzy podstawowe wyroby:
A/ elektrownie wiatrowe małej mocy z turbinami o poziomej (HAWT) i pionowej (VAWT) osi obrotu o mocach od 500 W do 30 kW wraz z urządzeniami towarzyszącymi.
B/ krzemowe panele fotowoltaiczne, mono i polikrystaliczne o mocach – aktualnie do 280 W, a także elastyczne folie prądotwórcze z krzemu amorficznego lub z elastycznych polimerów.
C/ najnowszej generacji próżniowe kolektory heat pipe z opatentowanym układem wewnętrznej wymiany ciepła, 4 – tej generacji, cieczowe kolektory płaskie oraz automatyka.
Więcej informacji technicznych można znaleźć na stronie http://www.tehaco-energy.com/ .
Słuchaliśmy wykładu z ogromną uwagą, bo to chyba przyszłość naszej cywilizacji. Dyskusja była ożywiona i toczyła się dalej przy bufecie z pysznościami z „Malinowego Ogrodu” mieszczącego się też przy ul. Barniewickiej.
Dziękujemy za zaproszenie i możliwość rozmowy z interesującymi ludźmi na ciekawe tematy, za miłą atmosferę spotkania.
Relacja – Jadwiga Kopeć
 
Uczestnicy spotkania   Pan Tadeusz Hładki i Pan Ryszard Dawid 
 
Hasło przyszłości - może nie tak odległej   Wykład Pana Ryszarda Dawida 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *